×

„Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” – w Sielinku rozmawiano o zmianach w polskim rolnictwie

„Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” – w Sielinku rozmawiano o zmianach w polskim rolnictwie

Jakie będą zmiany w związku z wprowadzeniem od 2023 roku Krajowego Planu Strategicznego? Jak przygotować wnioski o dopłaty obszarowe? Tego mogli się dowiedzieć rolnicy, którzy uczestniczyli w Sielinku w pierwszym szkoleniu w ramach cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Szkolenia są organizowane wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą.

– Zmiany klimatu są nieodwracalne, podobnie jak Krajowy Plan Strategiczny dla Polski wprowadza nieodwracalne zmiany, do których polskie rolnictwo musi się dostosować. Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi to wyjątkowe wydarzenie w skali całej Polski. Dzięki współpracy trzech instytucji jesteśmy w stanie dotrzeć do bardzo wielu rolników – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

I dodawał: – Jesteśmy dla Was (rolników – dod. red.) każdego dnia. Chcemy Was szkolić, pomagać i przyczyniać się do rozwoju rolnictwa.

– Krajowy Plan Strategiczny 2023 -2027 to efekt długich prac i konsultacji. Patrzmy na niego, jak na szansę, gdyż małe i średnie gospodarstwa będą możliwość uzyskania dofinansowań powyżej średniej unijnej. Dlatego chcemy dotrzeć do rolników i przekazywać wiedzę, tak by dopłaty uzyskiwane przez rolników były na jak najwyższym poziomie – mówił natomiast Mateusz Bukowski, dyrektor wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tematyka szkoleń – zmiany w polskim rolnictwie

Szkolenia odbędą się stacjonarnie prawie we wszystkich powiatach w Wielkopolsce. Są całkowicie darmowe, lecz konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Dokładny terminarz poszczególnych szkoleń oraz kontakt do organizatorów w celu rejestracji dostępny jest na stronie internetowej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Podczas szkoleń podejmowane są przede wszystkim dwa główne aspekty:

– zmiany obowiązujące od 2023 roku w związku z wprowadzeniem Krajowego Planu Strategicznego,

– informacje pozwalające rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe.

Ponadto, poruszana jest kwestia ekoschematów oraz bieżące problemy rolnictwa, o których informują rolnicy.

Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi – instytucje rolnicze połączyły siły 

Cykl spotkać „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” jest organizowany wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

W Sielinku obecny był między innymi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik, który odczytał list skierowany przez ministra Henryka Kowalczyka.

– Wielkopolska zawsze słynęła i słynie z bardzo dobrej organizacji oraz nowoczesnego rolnictwa. Zmiany w obecnej perspektywie finansowej są bardzo duże. Odejście od maksymalizacji zysku na rzecz rolnictwa zrównoważonego jest bardzo dobrym krokiem, ale istotne jest doprecyzowanie szczegółów – pisał w liście minister Henryk Kowalczyk.

Ponadto, dodawał: – Ostateczna wersja Planu Strategicznego powstała po szerokich konsultacjach społecznych. Jestem przekonany, że wszystkie spotkania w ramach naszego forum będą przyczyniały się do budowy konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz poprawy życia na obszarach wiejskich.

Obecny w Sielinku był również wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

– Przyjeżdżając dzisiaj do Sielinka wspominałem 10 marca 2020 roku. To było ostatnie z cyklu spotkań Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi przed pandemią, które odbyło się właśnie w Sielinku. Wtedy wszyscy byliśmy pełni obaw i już wtedy dochodziły do nas głosy od samych rolników, aby połączyć siły i wspólnie zorganizować takie spotkania. Przez trzy lata pandemia nam to uniemożliwiła, ale cieszę się, że dzisiaj się to udało – mówił wojewoda Michał Zieliński.

I dodawał: – Te spotkania są poświęcone rolnikom. Styczeń to okres, w którym należy informować o zmianach w rolnictwie. 

Amigdalina – portal internetowy

Ocena, czy portal internetowy jest dobrym źródłem informacji, zależy od kilku czynników. Nie wszystkie portale są jednakowo wiarygodne, a ich jakość może znacznie się różnić. Oto kilka kryteriów, które warto rozważyć:

  1. Zaufane źródła: Sprawdź, czy portal cytuję i odwołuje się do wiarygodnych źródeł informacji. Dobre portale starają się korzystać z rzetelnych i sprawdzonych danych.
  2. Profesjonalizm redakcji: Portale, które zatrudniają doświadczonych dziennikarzy i redaktorów, mają większą szansę dostarczenia wiadomości o wysokiej jakości.
  3. Historia wiadomości: Sprawdź, czy portal dostarcza historię aktualności, a nie tylko nagłówki. Dobrze jest mieć dostęp do pełnych kontekstów i źródeł informacji.
  4. Unikanie stronniczości: Dobre portale starają się unikać stronniczości politycznej czy innego rodzaju stronniczości. Obejmują różne perspektywy i prezentują informacje w sposób obiektywny.
  5. Certyfikowane informacje: W niektórych krajach istnieją organizacje przyznające certyfikaty wiarygodności dla mediów. Możesz sprawdzić, czy dany portal posiada takie uznanie.
  6. Recenzje i opinie użytkowników: Przeczytaj recenzje i opinie użytkowników na temat portalu. Dobry portal powinien cieszyć się pozytywnymi opiniami i uznaniem społeczności.
  7. Sprawdzone fakty: Wiadomości powinny być oparte na sprawdzonych faktach. Nieufność powinna budzić portal, który często publikuje niezweryfikowane informacje.
  8. Brak clickbaitu: Portale powinny unikać clickbaitu i sensacyjnych nagłówków, które mogą prowadzić do przekłamań treści.
  9. Dostępność informacji o autorze: Portal powinien udostępniać informacje na temat autorów artykułów, co pomaga w ocenie ich wiarygodności i doświadczenia.
  10. Zróżnicowanie tematyczne: Dobre portale oferują różnorodne treści, obejmujące różne dziedziny życia, a nie skupiają się jedynie na jednym temacie.

Zawsze warto być świadomym tego, że nawet dobre portale mogą popełnić błędy. Dlatego warto korzystać z wielu źródeł informacji i rozwijać umiejętność krytycznego myślenia.

Opublikuj komentarz