×

Polskie trasy rowerowe zachwyciły Wiedeńczyków. Tłumy gości na stoisku

Polskie trasy rowerowe zachwyciły Wiedeńczyków. Tłumy gości na stoisku

Właściciele miejscowych biur podróży, touroperatorzy, ale też zwykli mieszkańcy i fani dwóch kółek licznie odwiedzili polskie stoisko na ARGUS Wiener Bike Festival 2024, imprezie otwierającej sezon rowerowy w stolicy Austrii. Wiedeńczykom szczególnie do gustu przypadły trasy rowerowe z najbliższych im regionów – Śląska i Małopolski.

ARGUS Wiener Bike Festival to największa impreza rowerowa nie tylko w Austrii, ale też w Europie – odbywa cyklicznie od 1992 roku, gromadząc nawet 100 tysięcy uczestników. Frekwencja dopisała też w tym roku – w drugi weekend kwietnia na Placu Ratuszowym w Wiedniu nie zabrakło najnowszych trendów rowerowych, możliwości testowania i spektakularnych pokazów. Impreza gromadząca tysiące wielbicieli dwóch kółek to też idealna okazja na promocję turystyki rowerowej, z czego skorzystali Polacy.

Rowerem przez Śląsk i Małopolskę. Austriacy poznali najciekawsze polskie trasy

Przed słynnym ratuszem stanęło stoisko obsługiwane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, które nawiązywało do kampanii Poland Soul Travel, promującej na rynkach austriackim i szwajcarskim najciekawsze polskie regiony w duchu turystyki slow. Przedstawiciele ośrodków turystycznych ze Śląska i Małopolski prezentowali z kolei po cztery najciekawsze trasy z ich regionów – dzięki zdjęciom i specjalnych wizjerom można było poczuć się jak ma miejscu.

Małopolskie szlaki rowerowe biegną między innymi przez Puszczę Niepołomicką, i zjawiskowe pasma górske. Najsłynniejsze zabytki Polski można zobaczyć wybierając odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, a jeszcze więcej gór, zamków i jezior oferuje szlak VeloDunajec. Częściami europejskich tras EuroVelo 11 i Eurovelo 4 są odpowiednio VeloNatura biegnąca od granicy ze Słowacją do granicy z województwem świętokrzyskim, oraz VeloMetropolis, wytyczony przez najbardziej płaskie regiony Małopolski.

Przez Małopolskę i graniczący z nią Śląsk przebiega jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych.  Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków m. in. z najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, czy znanym z serialu „Wiedźmin” Zamkiem Ogrodzieniec. Pogranicze polsko-czeskie to z kolei przyjemny Żelazny Szlak Rowerowy trasy Enduro Trails w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. Okolice Koszęcina/Kalet to z kolei szutrowo-leśny raj dla wielbicieli graveli.

Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii coraz chętniej wybierają Polskę

– Austriacy to naród ceniący sobie sportowy tryb życia, a my staramy im się pokazać Polskę jako przystępne cenowo i logistycznie miejsce, gdzie będą mogli rozwijać swoje pasje – mówi Marcin Płachno, dyrektor ZOPOT w Wiedniu, a prywatnie zapalony kolarz, który w 2023 roku pokonał na rowerze trasę ze stolicy Austrii do Krakowa, a także z Zurychu do Wrocławia. Jak przekonuje urzędnik, zarówno Austriacy, jak i Szwajcarzy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce (również aktywnego) wypoczynku.

W ostatnich dziesięciu latach w naszym kraju przybyło aż 13 tys. km tras rowerowych, co przekłada się na zainteresowanie również przedstawicieli tych nacji. Stoisko ZOPOT w Wiedniu cieszyło się dużym powodzeniem również na targach Photo + Adventure – jednego z największych w Austrii wydarzeń branżowych środowiska podróżników i amatorów fotografii podróżniczej. Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii poznają też Polskę dzięki wspomnianej kampanii Poland Soul Travel, która dotarła do niemal 4 milionów odbiorców.

Amigdalina – portal internetowy

Terminy "portal internetowy" i "strona internetowa" są czasem używane zamiennie, ale mają różne znaczenia w kontekście internetu.

  1. Strona internetowa:
    • Ogólnie mówiąc, strona internetowa to pojedyncza witryna w internecie. Może zawierać różne rodzaje treści, takie jak tekst, obrazy, multimedia, formularze, itp.
    • Strona internetowa może być osobistym blogiem, stroną firmy, portfolio artysty, sklepem internetowym, a także miejscem udostępniania informacji, na przykład artykułów, tutoriali, itp.
    • Stanowi jednostkową jednostkę w strukturze internetu, dostępną pod jednym adresem URL.
  2. Portal internetowy:
    • Portal internetowy to bardziej rozbudowana platforma, która zazwyczaj integruje różne usługi, zasoby i treści w jednym miejscu.
    • Posiada różne sekcje i kategorie, dostarczając użytkownikom szeroką gamę informacji, usług, narzędzi czy interakcji.
    • Przykłady to portale informacyjne, portale społecznościowe, portale branżowe, gdzie użytkownicy mogą znaleźć wiele różnorodnych treści na jednej stronie.
    • Portale często oferują dostęp do różnych zasobów, takich jak wiadomości, e-mail, społeczności online, pogoda, itp.

W skrócie, każdy portal internetowy to strona internetowa, ale nie każda strona internetowa to portal. Strona internetowa jest pojedynczym punktem dostępu, podczas gdy portal to bardziej kompleksowe środowisko, które może oferować szeroką gamę treści i usług w jednym miejscu.

Opublikuj komentarz