×

Polskie trasy rowerowe zachwyciły Wiedeńczyków. Tłumy gości na stoisku

Polskie trasy rowerowe zachwyciły Wiedeńczyków. Tłumy gości na stoisku

Właściciele miejscowych biur podróży, touroperatorzy, ale też zwykli mieszkańcy i fani dwóch kółek licznie odwiedzili polskie stoisko na ARGUS Wiener Bike Festival 2024, imprezie otwierającej sezon rowerowy w stolicy Austrii. Wiedeńczykom szczególnie do gustu przypadły trasy rowerowe z najbliższych im regionów – Śląska i Małopolski.

ARGUS Wiener Bike Festival to największa impreza rowerowa nie tylko w Austrii, ale też w Europie – odbywa cyklicznie od 1992 roku, gromadząc nawet 100 tysięcy uczestników. Frekwencja dopisała też w tym roku – w drugi weekend kwietnia na Placu Ratuszowym w Wiedniu nie zabrakło najnowszych trendów rowerowych, możliwości testowania i spektakularnych pokazów. Impreza gromadząca tysiące wielbicieli dwóch kółek to też idealna okazja na promocję turystyki rowerowej, z czego skorzystali Polacy.

Rowerem przez Śląsk i Małopolskę. Austriacy poznali najciekawsze polskie trasy

Przed słynnym ratuszem stanęło stoisko obsługiwane przez Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, które nawiązywało do kampanii Poland Soul Travel, promującej na rynkach austriackim i szwajcarskim najciekawsze polskie regiony w duchu turystyki slow. Przedstawiciele ośrodków turystycznych ze Śląska i Małopolski prezentowali z kolei po cztery najciekawsze trasy z ich regionów – dzięki zdjęciom i specjalnych wizjerom można było poczuć się jak ma miejscu.

Małopolskie szlaki rowerowe biegną między innymi przez Puszczę Niepołomicką, i zjawiskowe pasma górske. Najsłynniejsze zabytki Polski można zobaczyć wybierając odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej, a jeszcze więcej gór, zamków i jezior oferuje szlak VeloDunajec. Częściami europejskich tras EuroVelo 11 i Eurovelo 4 są odpowiednio VeloNatura biegnąca od granicy ze Słowacją do granicy z województwem świętokrzyskim, oraz VeloMetropolis, wytyczony przez najbardziej płaskie regiony Małopolski.

Przez Małopolskę i graniczący z nią Śląsk przebiega jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych.  Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków m. in. z najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, czy znanym z serialu „Wiedźmin” Zamkiem Ogrodzieniec. Pogranicze polsko-czeskie to z kolei przyjemny Żelazny Szlak Rowerowy trasy Enduro Trails w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. Okolice Koszęcina/Kalet to z kolei szutrowo-leśny raj dla wielbicieli graveli.

Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii coraz chętniej wybierają Polskę

– Austriacy to naród ceniący sobie sportowy tryb życia, a my staramy im się pokazać Polskę jako przystępne cenowo i logistycznie miejsce, gdzie będą mogli rozwijać swoje pasje – mówi Marcin Płachno, dyrektor ZOPOT w Wiedniu, a prywatnie zapalony kolarz, który w 2023 roku pokonał na rowerze trasę ze stolicy Austrii do Krakowa, a także z Zurychu do Wrocławia. Jak przekonuje urzędnik, zarówno Austriacy, jak i Szwajcarzy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce (również aktywnego) wypoczynku.

W ostatnich dziesięciu latach w naszym kraju przybyło aż 13 tys. km tras rowerowych, co przekłada się na zainteresowanie również przedstawicieli tych nacji. Stoisko ZOPOT w Wiedniu cieszyło się dużym powodzeniem również na targach Photo + Adventure – jednego z największych w Austrii wydarzeń branżowych środowiska podróżników i amatorów fotografii podróżniczej. Turyści znad Dunaju i ze Szwajcarii poznają też Polskę dzięki wspomnianej kampanii Poland Soul Travel, która dotarła do niemal 4 milionów odbiorców.

Amigdalina – portal internetowy

Portal internetowy to strona internetowa lub platforma online, która oferuje zintegrowane usługi, treści oraz dostęp do różnorodnych informacji w jednym miejscu. Portale są często zoptymalizowane pod kątem łatwej nawigacji i dostępu do wielu funkcji. Są to zazwyczaj rozbudowane witryny, które łączą różne elementy, takie jak:

  1. Informacje: Portale internetowe często zawierają sekcje z aktualnościami, artykułami, recenzjami czy analizami z różnych dziedzin.
  2. Usługi: Oferują różne usługi online, takie jak poczta elektroniczna, komunikatory, narzędzia społecznościowe, zakupy online czy rozrywkę.
  3. Społeczność: Wiele portali umożliwia użytkownikom tworzenie profili, udział w dyskusjach, komentowanie treści oraz nawiązywanie interakcji z innymi użytkownikami.
  4. Personalizacja: Portal może oferować funkcje personalizacji treści, umożliwiając użytkownikom dostosowanie witryny do swoich indywidualnych preferencji.
  5. Przydatne narzędzia: Portale często zawierają narzędzia ułatwiające korzystanie z różnych usług, takie jak kalkulatory, mapy czy prognozy pogody.
  6. Różnorodność treści: Dobre portale oferują różnorodne treści, aby przyciągnąć szeroką grupę odbiorców.

Przykłady portalów internetowych to na przykład Yahoo, MSN, czy Google, które integrują różne usługi i dostarczają różnorodnych treści w jednym miejscu. Portal internetowy jest więc bardziej kompleksowy niż pojedyncza strona internetowa, ponieważ łączy różne funkcje, informacje i usługi, aby zapewnić użytkownikom szeroki zakres doświadczeń online.

Opublikuj komentarz