×

Wiosenna metamorfoza w oknie – jak dzięki niej odświeżyć wnętrze całego mieszkania?

Wiosenna metamorfoza w oknie – jak dzięki niej odświeżyć wnętrze całego mieszkania?

Wiosna to idealny czas na to, by wprowadzić odrobinę świeżości i lekkości do swojego mieszkania. Małe zmiany mogą mieć ogromny wpływ na atmosferę i wygląd wnętrza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że z pomocą zaledwie kilku trików możemy przeprowadzić metamorfozę … okna a wraz z nimi całego mieszkania. Jednym z głównych bohaterów nie tylko wiosennych metamorfoz są drewniane żaluzje. To one stanowią modny a jednocześnie ponadczasowy dodatek, który wpasuje się w każdy styl aranżacji. Podpowiadamy, jak je łączyć z innymi dodatkami, by tworzyć harmonijne i stylowe kompozycje.

Żaluzje drewniane w nowej odsłonie

Pierwszym krokiem do wiosennej metamorfozy okna będzie zastosowanie odpowiedniej osłony. W tej roli idealnie mogą sprawdzić się żaluzje drewniane. Wprowadzą do mieszkania przytulną atmosferę, nawet jeśli posiada ono duży metraż i przeszklenia. To idealna propozycja dla osób, które cenią sobie elegancję i naturalny wygląd. –  Żaluzje drewniane są bardzo wszechstronne i mogą wpisywać się w różne style – od rustykalnych, przez skandynawskie, po nowoczesne i minimalistyczne, co czyni je doskonałym rozwiązaniem dla każdego typu wnętrz – podpowiada Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis, producenta żaluzji i rolet.

Niewątpliwą zaletą żaluzji drewnianych jest możliwość dopasowania kolorystyki do poszczególnych elementów lub całego pomieszczenia. Są dostępne w różnych odcieniach, takich jak naturalny brąz, czereśnia, orzech czy biel, więc warto wybrać taki kolor, który będzie współgrał z kolorem ścian, mebli i dodatków.

Siła dodatków – miksuj do woli

Kolejnym pomysłem na wiosenną metamorfozę jest zastosowanie dodatków, które wprowadzą do twojego mieszkania kolor i energię. W tej roli niezmiennie sprawdzają się kwiaty. Wokół okna możesz ustawić wazon ze świeżymi tulipanami, frezjami czy hiacyntami. Jeśli szukasz bardziej budżetowego rozwiązania – wybierz kwiaty sztuczne. Na rynku można znaleźć bardzo realistyczne modele kwiatów, które są niemal identyczne z ich żywymi odpowiednikami. Warto przy tym pomyśleć nie tylko o bukietach i wazonach, ale także o nasadzeniu roślin w okna. W małych przestrzeniach doskonale sprawdzą się mini kwietniki umieszczone na parapetach.

Aby odmienić wygląd okna, warto także rozważyć powieszenie zasłon lub firanek. – Chociaż żaluzje drewniane mogą być ozdobą samą w sobie, kombinacja żaluzji i zasłon może dodać wnętrzu dodatkowego charakteru i ciepła, a także pozwolić na łatwiejszą regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia – zauważa Agnieszka Gołębiewska z Anwis. Jeśli twoje okna są niewielkie, możesz pomyśleć o zasłonach zwisających z masywnych karniszy. To świetne rozwiązanie, które wprowadzi do pomieszczenia elementy tajemniczości i intymności. W połączeniu z drewnianymi żaluzjami stworzą oryginalny i unikalny styl, ceniony przez wielu miłośników home stagingu.

Kolejnym trendem, który pojawił się na liście wiosennych dekoracji, jest połączenie różnych tekstur. Warto zatem już teraz pomyśleć o dodatkach takich jak miękkie poduszki, które wprowadzą do wnętrza przytulność. Dzięki nim możesz także wprowadzić do aranżacji dodatkowy kolor, który ożywi pomieszczenie.

Graj w kolory

Jeśli chodzi o trendy, wiosenne kolory to przede wszystkim pastelowe odcienie. W tym sezonie królują delikatne róże czy mięty, ale także klasyczne biele czy szarości. Warto wprowadzić do swojego mieszkania miniaturowe elementy w tych kolorach, takie jak wspomniane już poduszki, narzuty czy lampki. Dzięki temu wnętrze nabierze zupełnie nowego wyrazu i będzie wyglądało bardziej „modnie”.

Preferujesz bardziej odważne dodatki? Postaw na geometryczne wzory. W tym sezonie bardzo modne są dywany i poduszki w jodełkę. Można też postawić na abstrakcyjne printy, które wprowadzą do domu niepowtarzalny klimat.

Jeśli kolorowe dodatki i kwiaty to dla ciebie zbyt wiele – sięgnij po coś prostszego. Wiosną warto postawić na minimalizm, który wprowadzi do mieszkania harmonię i spokój. W tym celu zastosuj białe zasłony lub lekkie firany. Odbijające się od nich promienie słońca wprowadzą do mieszkania spokój i łagodność.

Czas na zmiany!

Wiosna to czas zmian. Nawet te niewielki, w formie dodatków czy dekoracji okiennej, mogą wprowadzić do naszego życia energię, której każdy z nas potrzebuje po długiej i szarej zimie. Być może to właśnie teraz jest ten idealny moment na montaż drewnianych żaluzji i eksperymentowanie z dodatkami? Pamiętaj jednak, by zachować umiar i nie przesadzać. Jedna, ale trafiona ozdoba zawsze zrobi większe wrażenie niż zbyt wiele bibelotów, które zamiast harmonii, wprowadzą do wnętrza chaos.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

Opinie naukowców na temat właściwości witaminy B17 od wielu lat są mocno podzielone. Większość z nich jest zdania, że z uwagi na fakt, że amigdalina rozkłada się w organizmie ludzkim na kwas pruski, cyjanowodór, benzaldehyd oraz glukozę, wykazuje ona negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do groźnych zatruć. Mówiąc o witaminie B17, największą uwagę zwraca się na jej działanie przeciwnowotworowe. Warto jednak zauważyć, że istnieje szereg badań mówiących również o innych właściwościach amigdaliny. Na co pomaga witamina B17? Według doniesień mówi się o jej korzystnym wpływie na regulację ciśnienia tętniczego krwi.
Każdorazowo rozpoczęcie przyjmowania amigdaliny powinno być skonsultowane z lekarzem, a szczególnie w przypadku zachorowania na raka. Samodzielne przyjmowanie tej substancji może mieć bowiem poważne konsekwencje, szczególnie jeśli równocześnie z alternatywną terapią zaniecha się szpitalnego leczenia onkologicznego. Amigdalina z pewnością nie jest również wskazana dla osób cierpiących na choroby układu krążenia, ponieważ preparaty z amigdaliną obniżają ciśnienie krwi. Substancja ta może również pogarszać funkcje trawienne, w tym prowadzić do niestrawności, zgagi, bólu brzucha, wzdęć, nudności. W przypadku zespołu złego wchłaniania dodatkowo może pogarszać wchłanianie innych, wartościowych składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że amigdalina może wpływać na działanie innych leków oraz wchodzić z nimi w interakcje. Podawanie jej równocześnie np. z kwasem askorbinowym może być niebezpieczne, dlatego rozpoczęcie suplementacji powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem.
Amigdalina po spożyciu jest metabolizowana w organizmie do glukozy, aldehydu benzoesowego i cyjanowodoru. To właśnie wokół rodnika cyjankowego rodzi się najwięcej kontrowersji. Połączenie jonów cyjankowych z żelazem oksydazy cytochromowej blokuje pobieranie tlenu przez aktywne komórki nowotworowe, co w konsekwencji uniemożliwia ich dalszy rozwój. Jednak mechanizm ten oddziałuje również na zdrowe komórki organizmu. Nie udowodniono w żaden naukowy sposób, że enzym odpowiadający za uwalnianie cyjanku z cząsteczki amigdaliny występuje w większych ilościach w tkance nowotworowej aniżeli w zdrowej oraz że wykazuje on zdolności ochronne przed cyjankami w stosunku do komórek zdrowych – zgodnie z teorią o wybiórczym niszczeniu komórek nowotworowych.

Opublikuj komentarz