×

Przygotowujesz projekt domu? O tym nie możesz zapomnieć!

Przygotowujesz projekt domu? O tym nie możesz zapomnieć!

Przygotowując projekt domu, należy uwzględnić wiele aspektów, od funkcjonalności i estetyki, po ergonomię, koszty i wymagania prawne. Nie każdy wie, że już na tym etapie należy także wziąć pod uwagę kwestie związane z odpowiednią oprawą i osłoną okien, które znacząco wpływają na wygląd i funkcjonalność domu oraz pozwalają zmniejszyć koszty jego użytkowania. Osłony okienne, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne, pełnią bowiem szereg funkcji, a ponadto stanowią istotny element SMART home. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Twoje wymarzone okna na świat

Proste kształty i wielki format – to aktualnie panujący trend w nowoczesnym projektowaniu budynków mieszkalnych i użytkowych.  Duże okna skutecznie powiększają przestrzeń, a dzięki użyciu odpowiednich osłon zapewniają komfort, poczucie intymności, a także odpowiednią temperaturę wnętrz.

Dobierając rodzaj i formę przeszkleń, należy bacznie przyjrzeć się ich parametrom, takim jak przenikanie światła, ochrona termiczna, czy przepuszczalność promieni i energii słonecznej. Decydując się na szkło, wzbogacone o różnego rodzaju warstwy ochronne, chcemy zapewnić sobie jak największy komfort. Z tego samego powodu szukamy również odpowiednich osłon okiennych, które skutecznie poprawią parametry energetyczne, a także zapewnią nam bezpieczeństwo i prywatność. Troska o właściwy poziom chłodzenia i nagrzewania wnętrz odbija się bezpośrednio na kosztach zużywanej energii, dlatego warto zadbać o to w pierwszej kolejności.

Osłony okienne montowane na zewnątrz pełnią szereg istotnych funkcji, dlatego warto przemyśleć ich zakup i montaż jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dzięki nowoczesnej technologii osłony okienne stanowią dziś jeden z elementów tzw. „inteligentnego domu”, współgrając z oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, a także ogrzewaniem i klimatyzacją – zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. – Osłony typu SMART reagują nie tylko na zmianę pory dnia i nocy, ale nawet na wielkość zachmurzenia, zapewniając odpowiedni poziom promieni słonecznych dostających się do wnętrza naszego domu.

Nowoczesne osłony okienne mogą być sterowane zarówno za pomocą tradycyjnych nadajników naściennych i pilotów, jak i aplikacji instalowanych w naszych osobistych urządzeniach mobilnych i telefonach komórkowych.

Idealne osłony okienne – funkcjonalne, estetyczne, inteligentne

Na rynku dostępna jest cała gama różnego rodzaju osłon okiennych. Jeżeli planujemy budowę domu warto rozważyć zarówno systemy montowane na zewnątrz, jak i wewnątrz naszych domów. Wybór jest naprawdę ogromny i zależy od wielkości przeszkleń i ich lokalizacji, przeznaczenia poszczególnych wnętrz oraz indywidualnych preferencji domowników.

Sposób przesłonięcia okien wpływa nie tylko na aspekt  dekoracyjny. Osłony skutecznie zwiększają również bezpieczeństwo naszych domów – ochraniają domowników przed słońcem i ciekawskim spojrzeniem sąsiadów. Jako istotny element tzw. „inteligentnego domu” pozwalają też stworzyć komfortowe miejsce do życia – podkreśla Agnieszka Laskowska z ANWIS. –  Możliwość zdalnego sterowania całym domem oraz podpięcie osłon do czujników pogodowych, umożliwia w łatwy sposób zarządzać tą przestrzenią oraz wyodrębnić różnego rodzaju strefy, w których każdy z domowników będzie mógł spędzać czas zgodnie z własnymi preferencjami – dodaje.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania systemu osłony okien?

Dobierając osłony okienne musimy pamiętać, że pełnią one cały szereg funkcji – od typowo dekoracyjnej, po ochronną i termoizolacyjną. Skutecznie zabezpieczają nas przed promieniami słonecznymi, oczami ciekawskich sąsiadów, hałasem, a także zainteresowaniem potencjalnych złodziei. Dzięki konfiguracji z czujnikami poziomu temperatury, mogą idealnie współgrać z systemem ogrzewania i klimatyzacji domu w trosce o bardziej ekonomiczne zarządzanie zużywaną energią.

Weźmy pod uwagę, że okna od strony południowej warto wyposażyć w odpowiednie osłony, które będą skutecznie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz. Ponadto, w pomieszczeniu przeznaczonym na biuro i pracę przy komputerze, warto zamontować osłony zapewniające równomierny rozkład światła, bez uciążliwych refleksów, odbijających się od monitora.

Rolety, żaluzje oraz zasłony – do wyboru mamy cały szereg rozwiązań – zauważa Agnieszka Laskowska z Anwis. – W przypadku tych tkaninowych możemy decydować o stopniu przepuszczalności promieni słonecznych, wybierając spośród zaciemniających, semi-transparentnych oraz transparentnych. W ten sposób sami decydujemy o warunkach, w jakich będziemy spędzać czas. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie kilku materiałów jednocześnie i dowolne sterowanie poszczególnymi warstwami w zależności od pory dnia lub nocy. Na takie rozwiązanie pozwalają na przykład żaluzje plisowane, gdzie możemy zastosować dwie tkaniny w jednej osłonie.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

W organizmie ludzkim amigdalina rozkłada się w ten sam sposób, mianowicie dzięki licznym reakcjom ostatecznie zamienia się w kwas pruski, cyjanowodór, glukozę i aldehyd benzoesowy. dwie z tych substancji, mianowicie cyjanowodór i aldehyd mogą w nadmiarze negatywnie wpływać na ludzki organizm, a nawet prowadzić do groźnych zatruć. Z tym stwierdzeniem nie zgadzają się zwolennicy alternatywnych terapii onkologicznych. Według nich amigdalina na te substancje rozkłada się wyłącznie z komórkach nowotworowych i nie ma żadnego wpływu na zdrowe komórki. Co więcej, enzym o nazwie beta-glukozydaza umożliwia cyjanowodorowi wnikanie w chore komórki, dzięki czemu aldehyd może niszczyć je od środka. Dzięki temu witamina B17 nie tylko dokonuje destrukcji zmutowanych komórek, ale też zapobiega powstawaniu przerzutów, ponieważ skraca czas życia chorej komórki. Amigdalina ma nie tylko leczyć, ale również działać profilaktycznie w przypadku chorób nowotworowych. Brzmi idealnie, jednak rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej, a badacze nie potrafią zgodzić się co do właściwości antynowotworowych amigdaliny. Lekarze twierdzą, że komórki nowotworowe zawierają zbyt male ilości niezbędnego enzymu, by wchłaniać amigdalinę w dużych ilościach. Śladowe ilości przechodzą do komórek nowotworowych, nie będąc w stanie ich niszczyć, a reszta witaminy B17 działa negatywnie na zdrowe komórki. Istnieją jednak badania, które wskazują na pewien wpływ amigdaliny na choroby nowotworowe. W niektórych wykazano wolniejszy wzrost komórek raka jelita grubego, inne wspierały leczenie raka prostaty, a jeszcze inne badanie na szczurach pokazało wpływ na leczenie guzów piersi. Obok tych badań istnieją jednak i takie, które nie wykazały absolutnie żadnego wpływu na leczenie, zapobieganie czy opóźnianie rozwoju nowotworów. Do czasu dalszych badań trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy amigdalina ma realny wpływ na komórki rakowe.
Powstało kilka teorii, które próbują wytłumaczyć przeciwnowotworowe właściwości amigdaliny. Jak już wspomniano, w organizmie związek ten pod wpływem działania enzymów trawiennych oraz bakterii jelitowych zostaje przekształcony w toksyczny cyjanowodór. To właśnie jemu przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Według jednej hipotezy komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do komórek zdrowych, miałyby zawierać większe stężenia beta-glukozydazy i beta-glukoronidazy – enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie amigdaliny do cyjanowodoru. Miałyby być jednocześnie uboższe w rodanazę, która z kolei neutralizuje toksyczne właściwości tego związku [National Cancer Institute 2017]. Jak jednak wykazano komórki nowotworowe, jak i prawidłowe, charakteryzują się jej porównywalną aktywnością [Gal i in. 1952]. Według innej teorii nowotwór jest wynikiem zaburzeń metabolicznych, spowodowanych niedoborem witamin, w tym „witaminy B17” [James i Duke 2003]. Amigdalina nie należy jednak do grupy witamin. Amerykański biochemik Ernst Krebs , który opatentował półsyntetyczny związek wchodzący w skład letrilu, usilnie próbował nadać jej taki status tylko dlatego, by zarejestrować go jako suplement diety, a nie środek farmaceutyczny.
Opinie naukowców na temat właściwości witaminy B17 od wielu lat są mocno podzielone. Większość z nich jest zdania, że z uwagi na fakt, że amigdalina rozkłada się w organizmie ludzkim na kwas pruski, cyjanowodór, benzaldehyd oraz glukozę, wykazuje ona negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do groźnych zatruć. Mówiąc o witaminie B17, największą uwagę zwraca się na jej działanie przeciwnowotworowe. Warto jednak zauważyć, że istnieje szereg badań mówiących również o innych właściwościach amigdaliny. Na co pomaga witamina B17? Według doniesień mówi się o jej korzystnym wpływie na regulację ciśnienia tętniczego krwi.

Opublikuj komentarz