×

Pomieszczenia nieco zapomniane: garaż, spiżarnia, garderoba. Jak je urządzić?

Pomieszczenia nieco zapomniane: garaż, spiżarnia, garderoba. Jak je urządzić?

Projektując dom, oprócz tego, że chcemy by był piękny i funkcjonalny, staramy się przede wszystkim skutecznie zabezpieczyć go na wypadek kradzieży i różnego rodzaju anomalii pogodowych. Jednak czasem nawet zbyt duża ilość światła słonecznego może zmniejszyć wartość przedmiotów, które przechowujemy w naszych garażach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Jak zatem właściwie zabezpieczyć okna w tych miejscach?

Pomieszczenia gospodarcze z roku na rok zyskują na znaczeniu

Choć podczas budowy domu wykończenie pomieszczeń gospodarczych traktujemy często mniej priorytetowo, z biegiem czasu okazują się one najbardziej funkcjonalne. Garaże, spiżarnie, garderoby – to miejsca, gdzie najczęściej przechowujemy najcenniejsze dla nas przedmioty, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o ich zabezpieczenie przez złodziejami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jak to zrobić?

Garaż to miejsce, w którym nie tylko trzymamy nasze samochody, rowery, kosiarki, narzędzia, sprzęt sportowy, rodzinne pamiątki i przedmioty, po które sięgamy sezonowo lub okazjonalnie. To także często nasz weekendowy warsztat pracy, dlatego już na etapie projektowania domu coraz częściej decydujemy się na montaż choćby niewielkiego okna. Spędzając długie godziny w garażu, chcemy nie tylko korzystać z naturalnego światła, ale także chcemy mieć na oku to, co dzieje się wokół domu.

Podczas gdy garaż jest często jednym z najważniejszych pomieszczeń dla „Panów Domu”, ich żony zwykle nie wyobrażają sobie życia bez uporządkowanej garderoby oraz pojemnej spiżarni. Coraz częściej stanowią one wręcz odrębne pokoje o naprawdę znaczących metrażach. Także tutaj zależy nam na dostępie do naturalnego światła słonecznego oraz utrzymaniu odpowiedniej wentylacji.

Okazja czyni złodzieja

Okna w domowych pomieszczeniach gospodarczych często nie stanowią przedmiotu naszej specjalnej uwagi. Jesteśmy przekonani, że skoro są one dodatkowo wzmocnione lub stosunkowo niewielkie, nic więcej nie trzeba z nimi robić. Tymczasem, wbrew pozorom, to właśnie one w pierwszej kolejności potrzebują dodatkowej ochrony. Wybierając osłony okienne dla pomieszczeń gospodarczych warto sięgnąć po estetyczne i funkcjonalne rolety zewnętrzne, które skutecznie chronią zarówno przed ingerencją osób trzecich, ale także stanowią skuteczną ochronę przed deszczem, promieniami słońca i przegrzaniem.

  • Rolety zewnętrzne stosowane są nie tylko z myślą o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed włamaniem. Wykazują one doskonałe właściwości termoizolacyjne, skutecznie chroniąc zawartość naszych garaży, piwnic i spiżarni przed nagłą zmianą temperatur – podkreśla Agnieszka Gołębiewska, przedstawicielka marki ANWIS. – Pozwalają zarówno oszczędzać energię w okresie grzewczym, jak i naturalnie obniżać temperaturę wnętrza podczas upałów.

Pomieszczenia gospodarcze stanowią główny cel zainteresowania potencjalnych złodziei. To właśnie tam trzymamy najcenniejsze przedmioty, które łatwo jest wynieść i spieniężyć. Garaż, piwnica lub spiżarnia to także miejsca, z których złodziej może w łatwy sposób przedostać się do reszty domu.

  • Zautomatyzowane rolety zewnętrzne sterowane są zarówno za pomocą nadajników naściennych, pilotów, a także aplikacji pozwalających na kontrolę z dowolnego miejsca na świecie – zaznacza Agnieszka Gołębiewska z ANWIS. – Mogą zostać zaprogramowane tak, by odsłaniać się i zasłaniać w ramach dokładnie opisanych scenariuszy np. o określonej godzinie lub w momencie pojawienia się nagłych zmian atmosferycznych. Zarówno osłony zewnętrzne, jak i żaluzje wewnętrzne mogą także współpracować z innymi systemami w domu, takimi jak oświetlenie, tworząc cały system wykonywanych po sobie czynności.

Funkcjonalnie i stylowo

Przy wyborze osłon okiennych w pomieszczeniach gospodarczych, warto wziąć pod uwagę specyfikę danego miejsca. Swobodny dostęp do naturalnego światła, właściwa wentylacja, utrzymanie pomieszczenia w odpowiedniej temperaturze, współpraca z pozostałymi urządzeniami w ramach „inteligentnego domu”, czy dodatkowo ochrona przed włamaniem – to tylko niektóre funkcjonalności, które pomogą nam dobrać idealne rozwiązanie.

Ponieważ wybór osłon okiennych jest ogromny, o ich rodzaju dobrze jest zdecydować już na etapie projektowania domu. Do dyspozycji mamy zarówno rolety zewnętrzne podtynkowe, elewacyjne i naokienne. Każde z nich mają swoje zalety i wymagają odrębnych warunków związanych z montażem i utrzymaniem w czystości. Wszystkie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i są wykonane z różnego rodzaju materiałów, które będą idealnie współgrać zarówno z elewacją domu, jak i stylem panującym w środku.

Jeżeli montaż osłon zewnętrznych jest niemożliwy, nie mniej efektywne mogą okazać się solidne, termoizolacyjne rolety plisowane wewnętrzne o strukturze plastra miodu. Skutecznie chronią przed stratami ciepła i utrzymaniem komfortowej temperatury o każdej porze roku. Wybór spośród bogatego wachlarza tkanin sprawia, że żaluzje termoizolacyjne będą stanowić idealne, wizualne dopełnienie każdej aranżacji. Także ten rodzaj osłon możemy wyposażyć w dodatkowe czujniki pogodowe, które pozwolą, by automatycznie ustawiały się we właściwej pozycji w zależności od pogody.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

Ze względu na brak wystarczających dowodów na przeciwnowotworowe właściwości amigdaliny i częste przypadki zdarzeń niepożądanych letril został ostatecznie wycofany z początkiem lat 80. Terapia z jego udziałem jest jednak wciąż popularna w Meksyku i w pojedynczych ośrodkach medycznych w USA. Amigdalinę bez trudu można również kupić w sprzedaży internetowej. Przegląd ponad 200 doniesień dowodzi jednoznacznie, że do tej pory nie przeprowadzono wiarygodnych badań, potwierdzających jej skuteczność w leczeniu nowotworów [Milazzo i Horneber 2015]. Większość badań przemawiających za amigdaliną wykonano w warunkach in vitro [Juengel i in. 2016], które choć pozwalają na szczegółowe poznanie mechanizmów działania na poziomie komórki, to trudno jest na ich podstawie określić rzeczywisty efekt działania związku na poziomie całego organizmu. Po podaniu doustnym letril ulegał transformacji do cyjanowodoru już w żołądku, bo kwaśne środowisko sprzyja jego hydrolizie [Haisman i Knight 1967]. Nie dociera więc do komórek nowotworowych. Podanie dożylne z kolei pozwala na zwiększenie jego cyrkulacyjnego stężenia, ale zarazem naraża zdrowe komórki i cały organizm na silne efekty intoksykacji cyjankami.
Amigdalina to substancja odpowiedzialna za charakterystyczny, gorzki i nieprzyjemny posmak, który odczuwamy podczas rozgryzienia pestki niektórych owoców. Początkowo została ona wykryta w jądrach pestek moreli, jednak z czasem jej obecność potwierdzono w około 1200 gatunkach różnych roślin. Największe stężenie amigdaliny znajdziemy w pestkach migdałowca, orzechach makadamia i nerkowcach, jednak równie często występuje ona w pestkach takich owoców jak: morele; nektarynki; pigwa; śliwki; gruszki; jabłka; wiśnie; brzoskwinie. Co więcej, duża zawartość witaminy B17 jest obecna też w warzywach strączkowych (m.in. bób, ciecierzyca, fasola, soczewica), w owocach jagodowych (m.in. aronia, maliny, truskawki, jeżyny), a także w nasionach sezamu i lnu, pędach bambusa czy też zbożach (życie, owsie, gryce, jęczmieniu brązowym ryżu, pszenicy).
Opinie naukowców na temat właściwości witaminy B17 od wielu lat są mocno podzielone. Większość z nich jest zdania, że z uwagi na fakt, że amigdalina rozkłada się w organizmie ludzkim na kwas pruski, cyjanowodór, benzaldehyd oraz glukozę, wykazuje ona negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do groźnych zatruć. Mówiąc o witaminie B17, największą uwagę zwraca się na jej działanie przeciwnowotworowe. Warto jednak zauważyć, że istnieje szereg badań mówiących również o innych właściwościach amigdaliny. Na co pomaga witamina B17? Według doniesień mówi się o jej korzystnym wpływie na regulację ciśnienia tętniczego krwi.

Opublikuj komentarz