×

Patryk Peda: Puchar Tymbarku to ogromne przeżycie

Patryk Peda: Puchar Tymbarku to ogromne przeżycie

Pozostał ostatni miesiąc zapisów do XXIV edycji Pucharu Tymbarku, największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci. O tym, jak tego typu rozgrywki wpływają na rozwój młodych talentów oraz jak najlepiej przygotować się do rywalizacji, opowiedział Patryk Peda, reprezentant Polski w piłce nożnej, były uczestnik Pucharu Tymbarku.

Kilku obecnych zawodników reprezentacji Polski grało w Pucharze Tymbarku. Jak takie turnieje wpływają na rozwój kariery młodych piłkarzy?

Patryk Peda: Każdy rodzaj rozgrywek jest ważnym doświadczeniem dla młodych zawodników. Puchar Tymbarku to bardzo duży turniej, będący dla dzieci ogromnym przeżyciem, podczas którego mogą na przykład oswoić się z większą liczbą kibiców. Zazwyczaj zawodnicy w tym wieku rozgrywają mecze czy turnieje niższej rangi, przez co nie mają zbyt wielu okazji, aby odczuć atmosferę dużych boisk. Z tego też względu udział w Pucharze Tymbarku może pozwolić im na przyzwyczajenie się do oprawy meczowej.

Jakie masz rady dla sportowców, którzy chcą rozpocząć piłkarską karierę w tego typu turniejach?

Patryk Peda: W tak młodym wieku zawodnicy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką nożną i przed nimi jest jeszcze bardzo długa droga. Na pewno nie mogą zapominać, żeby walczyć o każdą piłkę i podążać za wyznaczonym celem, ponieważ jak wiemy, ciężką pracą można osiągnąć wszystko.

Puchar Tymbarku to często spełnienie dziecięcych marzeń, gdzie przede wszystkim liczy się dobra zabawa i możliwość zagrania na PGE Narodowym, a nie do końca sam wynik sportowy.

Patryk Peda: To dopiero początek kariery sportowej, z tego też względu rozgrywki tego typu nie są skoncentrowane na wyniku. Ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że ważny jest jednak ten głód wygranej, ponieważ takie uczucie zostaje w zawodniku, dzięki czemu jak już dojdzie na poziom, gdzie trzeba zwyciężać, to będzie chciał wygrywać. Zatem ważny jest aspekt zabawowy, jednak nie możemy zapominać też o dążeniu do zwycięstwa.

W Pucharze Tymbarku zawodnicy i trenerzy mają możliwość otrzymania Zielonej Kartki za działania w duchu fair play. Jak takie inicjatywy wpływają na budowanie postaw na boisku przyszłych zawodowych piłkarzy?

Patryk Peda: To super inicjatywa, ponieważ zawodnicy od najmłodszych lat mogą uczyć się zasad fair play, co w każdym sporcie jest bardzo ważnym aspektem. Na swoim przykładzie mogę przyznać, że obecnie w profesjonalnym futbolu ma to ogromną wartość. Dlatego lepiej już na etapie wprowadzania zawodników do piłki nożnej uczyć ich zasad uczciwej rywalizacji.

Dlaczego Puchar Tymbarku cieszy się tak dużą popularnością w mniejszych miejscowościach?

Patryk Peda: Myślę, że może to wynikać z tego, że w mniejszych miejscowościach trudniej jest się wybić. W takich turniejach zawodnicy mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności większej publice, w tym również trenerom kadr młodzieżowych, dzięki czemu mogą zostać dostrzeżeni.

Jak twoim zdaniem rodzice, trenerzy, kluby mogą wspierać rozwój młodych piłkarek i piłkarzy?

Patryk Peda: Przede wszystkim musi to być decyzja zawodniczki czy zawodnika. Jeżeli uprawianie jakiegokolwiek sportu jest wymuszone, to wówczas wyczerpie się chęć do grania. Dziecko musi odczuwać radość z piłki i mieć ambicję do rozwoju w tej dziedzinie. Rodzice i trenerzy muszą natomiast wspierać taką młodą osobę, ponieważ nie jest to łatwa droga. Trzeba poświęcić się treningom, opuszcza się wiele wydarzeń rodzinnych czy spotkań z rówieśnikami, ponieważ należy skupić się na piłce. Gdy byłem małym dzieckiem, od razu po szkole jechałem na trening, tracąc mnóstwo czasu, żeby później móc osiągnąć sukcesy. To wymaga poświęceń.

Jak wspominasz swój udział w Pucharze Tymbarku?

Patryk Peda: Grałem w turnieju jak byłem bardzo młody. Na pewno Puchar Tymbarku był dla mnie wielkim wydarzeniem, ponieważ jako dziecko nie rozgrywałem aż tak dużych imprez. Zapraszam do zapisów!

Rozmawiała Patrycja Maciąg

Amigdalina – portal internetowy

Portal internetowy to strona internetowa lub platforma online, która oferuje zintegrowane usługi, treści oraz dostęp do różnorodnych informacji w jednym miejscu. Portale są często zoptymalizowane pod kątem łatwej nawigacji i dostępu do wielu funkcji. Są to zazwyczaj rozbudowane witryny, które łączą różne elementy, takie jak:

  1. Informacje: Portale internetowe często zawierają sekcje z aktualnościami, artykułami, recenzjami czy analizami z różnych dziedzin.
  2. Usługi: Oferują różne usługi online, takie jak poczta elektroniczna, komunikatory, narzędzia społecznościowe, zakupy online czy rozrywkę.
  3. Społeczność: Wiele portali umożliwia użytkownikom tworzenie profili, udział w dyskusjach, komentowanie treści oraz nawiązywanie interakcji z innymi użytkownikami.
  4. Personalizacja: Portal może oferować funkcje personalizacji treści, umożliwiając użytkownikom dostosowanie witryny do swoich indywidualnych preferencji.
  5. Przydatne narzędzia: Portale często zawierają narzędzia ułatwiające korzystanie z różnych usług, takie jak kalkulatory, mapy czy prognozy pogody.
  6. Różnorodność treści: Dobre portale oferują różnorodne treści, aby przyciągnąć szeroką grupę odbiorców.

Przykłady portalów internetowych to na przykład Yahoo, MSN, czy Google, które integrują różne usługi i dostarczają różnorodnych treści w jednym miejscu. Portal internetowy jest więc bardziej kompleksowy niż pojedyncza strona internetowa, ponieważ łączy różne funkcje, informacje i usługi, aby zapewnić użytkownikom szeroki zakres doświadczeń online.

Opublikuj komentarz