×

Develia przekazuje klucze w inwestycji Kaskady Różanki

Develia przekazuje klucze w inwestycji Kaskady Różanki

Develia rozpoczęła przekazywanie lokali we wrocławskiej inwestycji Kaskady Różanki. Przy ulicy Chorwackiej, w pobliżu nadodrzańskich wałów, deweloper wybudował 128 mieszkań o zróżnicowanych układach i metrażach  – od 25 do 95 metrów kwadratowych.

Kaskady Różanki, Wrocław

Osiedle cechuje oryginalna, kaskadowa architektura – dzięki takiemu projektowi do części mieszkań na wyższych kondygnacjach 6-piętrowego budynku przypisane są obszerne, zielone tarasy. Do dyspozycji mieszkańców oddana została podziemna hala garażowa z komórkami lokatorskimi. Na poziomie „0” deweloper przewidział powierzchnie komercyjne na sklepy i punkty usługowe – mieszkańcy Kaskad Różanki będą mogli zaspokajać większość codziennych potrzeb na miejscu.

– Kaskady Różanki to osiedle, które odpowiada na potrzeby wszystkich grup nabywców. Zróżnicowana oferta mieszkań dopasowana jest zarówno do singli i młodych par, a także do rodzin z dziećmi, które doceniają bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Jednocześnie dobra komunikacja z centrum Wrocławia czyni z tego projektu atrakcyjną opcję inwestycyjną. W sprzedaży mamy 31 ostatnich lokali, a ich ceny zaczynają się od 9 499 zł za metr kwadratowy – komentuje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develia S.A.

Dużą zaletą osiedla jest jego lokalizacja – nadodrzańskie wały, będące doskonałym miejscem do spacerów, joggingu lub wycieczek rowerowych, znajdują się w odległości jedynie 900 metrów. Z kolei do staromiejskiego wrocławskiego rynku jest tylko 5 kilometrów.

Rożanka to okolica o rozwiniętej infrastrukturze, z licznymi sklepami, szkołami, przedszkolami i placówkami ochrony zdrowia, aptekami i punktami usługowymi. Dzięki licznym kursującym tu liniom autobusowym szybko i sprawnie dojedziemy do centrum Wrocławia i innych jego dzielnic. Bliskość ważnych arterii drogowych – ul. Żmigrodzkiej, Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, wyjazdu na trasę A8 i S5 – umożliwia szybki wyjazd z miasta.

Develia, która w tym roku obchodzi 15-lecie działalności, to jeden z największych deweloperów w Polsce. Firma zrealizowała 38 osiedli, składających się w sumie ze 101 etapów inwestycyjnych – to ponad 14 tys. mieszkań o powierzchni przeszło 760 tys. m kw. Dzięki bogatemu doświadczeniu i kadrze wysokiej klasy specjalistów Develia dostarcza swoim nabywcom nieruchomości mieszkaniowe o niezmiennie najwyższej jakości.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

Powstało kilka teorii, które próbują wytłumaczyć przeciwnowotworowe właściwości amigdaliny. Jak już wspomniano, w organizmie związek ten pod wpływem działania enzymów trawiennych oraz bakterii jelitowych zostaje przekształcony w toksyczny cyjanowodór. To właśnie jemu przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Według jednej hipotezy komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do komórek zdrowych, miałyby zawierać większe stężenia beta-glukozydazy i beta-glukoronidazy – enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie amigdaliny do cyjanowodoru. Miałyby być jednocześnie uboższe w rodanazę, która z kolei neutralizuje toksyczne właściwości tego związku [National Cancer Institute 2017]. Jak jednak wykazano komórki nowotworowe, jak i prawidłowe, charakteryzują się jej porównywalną aktywnością [Gal i in. 1952]. Według innej teorii nowotwór jest wynikiem zaburzeń metabolicznych, spowodowanych niedoborem witamin, w tym „witaminy B17” [James i Duke 2003]. Amigdalina nie należy jednak do grupy witamin. Amerykański biochemik Ernst Krebs , który opatentował półsyntetyczny związek wchodzący w skład letrilu, usilnie próbował nadać jej taki status tylko dlatego, by zarejestrować go jako suplement diety, a nie środek farmaceutyczny.
Amigdalina po spożyciu jest metabolizowana w organizmie do glukozy, aldehydu benzoesowego i cyjanowodoru. To właśnie wokół rodnika cyjankowego rodzi się najwięcej kontrowersji. Połączenie jonów cyjankowych z żelazem oksydazy cytochromowej blokuje pobieranie tlenu przez aktywne komórki nowotworowe, co w konsekwencji uniemożliwia ich dalszy rozwój. Jednak mechanizm ten oddziałuje również na zdrowe komórki organizmu. Nie udowodniono w żaden naukowy sposób, że enzym odpowiadający za uwalnianie cyjanku z cząsteczki amigdaliny występuje w większych ilościach w tkance nowotworowej aniżeli w zdrowej oraz że wykazuje on zdolności ochronne przed cyjankami w stosunku do komórek zdrowych – zgodnie z teorią o wybiórczym niszczeniu komórek nowotworowych.
Pierwsze doniesienia o zastosowaniu amigdaliny w postaci leku przeciwnowotworowego pochodzą już z 1845 roku. Według jednej z hipotez amigdalina traktowana jest jako witamina, której niedobór wiąże się z zapoczątkowaniem procesu nowotworzenia. Z kolei inna teoria zakłada, że mechanizm działania amigdaliny związany jest z uwalnianiem cyjanków, które miałyby wykazywać działanie cytotoksyczne, czyli uszkadzające komórki nowotworowe. Prowadziłoby to do stymulowania reakcji aktywujących odpowiedź układu odpornościowego organizmu w kierunku niszczenia nieprawidłowych komórek nowotworowych. Zakłada się, że zarówno sama amigdalina, jak i produkty jej rozpadu, wykazują aktywność biologiczną. Liczne badania in vitro na liniach komórkowych wskazują na potencjalny wpływ amigdaliny na linie komórek nowotworowych. Zaobserwowano w eksperymentach badawczych, że zahamowana została proliferacja, czyli podziały komórek nowotworowych, a dodatkowo następował proces apoptozy, który polega na zainicjowaniu procesów usuwania własnych, uszkodzonych i patologicznych komórek z organizmu. Odnotowywano także obniżenie zdolności komórek nowotworowych do przerzutów na inne organy.

Opublikuj komentarz