×

Cisza może dobrze… wyglądać i być eko!

Cisza może dobrze… wyglądać i być eko!

Pojęcie „patrzeć się w sufit” nabiera zupełnie nowego znaczenia, gdy jest na co patrzeć. A to właśnie sufit zaczął odgrywać jedną z głównych ról w nowoczesnym designie powierzchni biurowych. Dzięki niezwykle ciekawym pod względem wzornictwa panelom akustycznym, teraz w sufit można patrzeć się bez przerwy i nigdy nie mieć dość. A to nie jedyna ich zaleta, bo to właśnie dzięki nim możemy w końcu osiągnąć pełną koncentrację wykonywanych zadań i mieć świadomość, że akustyczny design może być bardziej ekologiczny.

Komfort pracy to dziś podstawa, zwłaszcza gdy po długim okresie lockdownu ponownie przyszło nam wrócić do głośnych biur. Na szczęście pracodawcy odrobili w tym czasie pracę domową w tym zakresie i coraz chętniej tworzą przestrzeń dla pracowników, uwzględniając aspekt akustyczny wnętrz. Dobrymi przykładami tych praktyk są wrocławskie biura firm 3M GSC Poland oraz KFB Acoustics. Siedziba tej pierwszej zlokalizowana jest w niedawno otwartym biurowcu MidPoint71 przy ulicy Powstańców Śląskich 9. Ciekawostką jest, że firma 3M wrocławską przestrzeń o powierzchni 12,3 tys. m2. poświęciła na jedno ze swoich trzech światowych centrów usług wspólnych. Stanowi ono obecnie kluczowy element globalnej strategii amerykańskiej firmy. Na tak dużej przestrzeni jednak o pogłos nie trudno, dlatego wnętrza zaaranżowano tak, aby pracownikom zapewnić komfort akustyczny.

3M postawił na projekt wyciszenia biura w nowoczesnym ujęciu

Mimo umieszczenia znacznej ilości stanowisk pracy indywidualnej, projektanci podkreślili ważność pracy wspólnej. Zaproponowali zespołom szeroki wachlarz rozwiązań wspierających pracę grupową o zróżnicowanym charakterze. Jednym z nich było zainstalowanie paneli akustycznych firmy Ecophon, która znana jest z rozwiązań łączących design z doskonałymi właściwościami pochłaniania niechcianych dźwięków i czytelnym oznakowaniem dokładnych danych o śladzie węglowym poszczególnych produktów, co istotne jest z punktu strategii ESG, wdrażaną przez coraz więcej firm.

We siedzibie firmy 3M architekci zdecydowali się na wybór popularnego systemu Ecophon Solo, który idealnie pasuje do każdego projektu, dzięki szerokiej gamie kształtów i kolorów, w tym możliwości stworzenia indywidualnych kształtów na zamówieniemówi Monika Bukowska z firmy Ecophon. – W biurze 3M, obok standardowych okrągłych paneli Solo zaprojektowano również spektakularne ćwiartki kół. W salach konferencyjnych i na open space komfort akustyczny pracowników zapewnia natomiast sufit modułowy Ecophon Gedina E – dodaje.

Jednym z najważniejszych elementów projektu było wyciszenie przestrzeni biurowej. Dlatego, projektanci zdecydowali się na zainstalowanie paneli akustycznych o nowoczesnym, designerskim wyglądzie, które zostały dopasowane do stylistyki biura oraz do różnych potrzeb przestrzennych. W biurach indywidualnych i w mniejszych pomieszczeniach zastosowano okrągłe panele akustyczne o minimalistycznym designie, które nie zaburzają estetyki wnętrza. W salach konferencyjnych i w open space zastosowano natomiast klasyczny sufit modułowy, który doskonale pochłania dźwięki.

KFB Acoustics również zadbało o akustyczny design

System sufitów i paneli akustycznych, który poprawia akustykę w pomieszczeniach i podnosi komfort pracy, sprawdził się także w nowej siedzibie KFB Acoustics. Na tym efekcie zależało projektantom wrocławskiego biura firmy, dlatego architekci nieprzypadkowo położyli dużą wagę do wyciszenia pomieszczeń, aby zapewnić pracownikom komfort ciszy.

Firma KFB Acoustics od lat zajmuje się rozwiązywaniem problemów z hałasem, opracowując rozwiązania akustyczne dostosowane do potrzeb klientów. W nowym biurze nie mogło więc być inaczejtłumaczy Monika Bukowska. – O komfort akustyczny swoich pracowników firma zadbała instalując dźwiękochłonne systemy Ecophon Master Eg. Wielokrotnie nagradzane rozwiązanie, które poza doskonałymi parametrami akustycznymi wyróżniają się ciekawym designem. Pomalowane na czarno krawędzie płyt dają efekt pływającego sufitu, z którego projektanci mogą ułożyć dowolną kompozycjędodaje ekspertka.

Wyciszenie, które dba o środowisko

Przykłady wrocławskich biur pokazują, że coraz więcej firm decyduje się na wyciszenie powierzchni biurowych. Choć dźwięki i hałasy są i będą obecne w życiu codziennym, ich natężenie staje się coraz bardziej powszechnym problemem dla pracowników. I mimo że na niektóre aspekty sprawiające dyskomfort pracy w biurze czasem da się przymknąć oko, tak uszu zwyczajnie nie da się zamknąć. Stąd tak istotnym elementem projektowanie powierzchni biurowych jest zadbanie o komfort akustyczny. Nowoczesne i świadome biura projektowe nie pomijają więc tego aspektu, który zresztą funkcjonuje w Polsce od 2018 roku jako norma budowlana, przywołana w Warunkach Technicznych. Co więcej, projektując biurowce, wybierają produkty, których dane są transparentne i zapewnią możliwość kalkulacji śladu węglowego całościowej, końcowej inwestycji.

Jako odpowiedzialna ekologicznie firma, wskazujemy architektom i inwestorom, że projektując akustykę biura, obecnie, mogą zadbać o środowisko. Według raportu ONZ budownictwo jest na rekordowym poziomie pod względem emisji gazów cieplarnianych. Sektor odpowiada za 38 procent globalnej emisji CO2. tłumaczy Monika Bukowska. – Ślad węglowy organizacji jest sumą emisji gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery w określonym czasie. Wybierając materiały o niższym śladzie węglowym, obniżamy wpływ budynku na środowisko. Mobilizujemy też producentów do faktycznych działań, stąd też nasze produkty od dawna posiadają czytelnie oznaczone informacje o śladzie węglowym produktów w katalogach i na stronie internetowej – zaznacza ekspertka Ecophon – Chcemy, aby nasze rozwiązania nie tylko spełniały dbały o akustykę i design wnętrz, ale także były czytelne i łatwo dostępne dla odbiorców – czyli architektów, inwestorów, użytkowników – dodaje.

Umieszczanie dokładnej informacji o śladzie węglowym poszczególnych produktów w katalogach i na stronach internetowych ułatwia dostęp do danych niezbędnych do projektowania bardziej ekologicznych wnętrz i budynków. Uwzględnienie tych kwestii, w tym jako absolutnej podstawy kalkulacji śladu węglowego, jest coraz bardziej istotnym parametrem oceny poziomu zrównoważenia biznesu, która staje się coraz istotniejsza dla interesariuszy i inwestorów, nadal chętnie inwestujących w biura stacjonarne dla swoich pracowników.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

Amigdalina, nazywana również witaminą B17, „letril” lub „laetrile”, jest związkiem organicznym pochodzenia roślinnego, zaliczanym do grupy glikozydów cyjanogennych. Rozkłada się ona na trzy składniki – glukozę, aldehyd benzoesowy oraz cyjanowodór. Właściwości zdrowotne tej substancji wykorzystywane były już w czasach starożytnych, kiedy to rzymscy, greccy i egipscy medycy stosowali ten związek w różnego rodzaju roztworach. Co więcej, w tradycyjnej medycynie chińskiej gorzki posmak amigdaliny sprawia, że jest ona stosowana w wielu ziołowych miksturach leczniczych o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym. O witaminie B17 zaczęto mówić coraz więcej w latach 20. XX wieku, kiedy to amerykański naukowiec, dr Ernst Theodore Krebs stwierdził, że może być ona potencjalnym lekiem podawanym w terapii przeciwnowotworowej, jednak jej toksyczność jest na tyle wysoka, że nie powinna być ona stosowana na ludziach. Prace nad skutecznością amigdaliny kontynuował syn biochemika, który postanowił opracować preparat, który będzie wykorzystywał działanie witaminy B17, jednak pozostanie łagodniejszy dla organizmu człowieka.
W medycynie niekonwencjonalnej największe zasługi płynące ze stosowania amigdaliny przypisuje się jej właściwościom przeciwnowotworowym. Jedna z teorii głosi, że witamina B17 powinna być traktowana jako witamina, której niedobór w organizmie może przyczynić się do zapoczątkowania procesu rozwoju komórek nowotworowych. Inne doniesienia zakładają natomiast, że z działaniem amigdaliny związane jest uwolnieniem cyjanków, które z kolei wykazują działanie cytotoksyczne, czyli uszkadzające komórki nowotworowe. Taki proces mógłby prowadzić do stymulowania specyficznej reakcji, która aktywuje układ odpornościowy w celu niszczenia szkodliwych komórek nowotworowych. Zgodnie z wieloma badaniami, zarówno amigdalina, jak i produkty powstające w wyniku jej rozpadu, wykazują aktywność biologiczną, co może mieć wpływ na zahamowanie procesu podziału komórek nowotworowych oraz zapoczątkowanie procesu apoptozy, czyli usuwania patologicznych komórek z organizmu. Co więcej, stosowanie witaminy B17 mogłoby potencjalnie obniżyć zdolności patologicznych komórek nowotworowych do rozwoju przerzutów na inne narządy.
W krajach zachodnich od kilku dziesięcioleci amigdalina jest intensywnie badana pod kątem działania przeciwnowotworowego oraz zastosowania w profilaktyce nowotworów. Jest wiele teorii, które wciąż szukają potwierdzenia w badaniach. Jedna z hipotez opiera się na tym, że powstający w wyniku rozkładu amigdaliny cyjanowodór zabija komórki nowotworowe, jednak użycie odpowiednich i zarazem bezpiecznych dawek nie zostało jeszcze określone. Inna z kolei przedstawia amigdalinę jako związek zapobiegający procesom nowotworzenia .

Opublikuj komentarz