×

Victoria Dom planuje wejście z ofertą do Trójmiasta

Victoria Dom planuje wejście z ofertą do Trójmiasta

Victoria Dom w minionym 2022 r. zakontraktowała 1208 lokali. To o około jedną czwartą mniej niż w poprzednim roku. Zarząd dewelopera ocenia, że okres spadków już się skończył. Spodziewa się stabilizacji popytu a następnie wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku wraz ze znikaniem presji inflacyjnej oraz planowanym wprowadzeniem rządowego programu wsparcia zakupu pierwszego mieszkania. Spółka planuje wprowadzenie w br. do sprzedaży kolejnych projektów w Warszawie i Krakowie oraz ekspansję na rynku trójmiejskim.

Deweloper Victoria Dom w ramach działalności prowadzonej na polskim rynku sprzedał w minionym 2022 roku łącznie 1208 mieszkań. To o około 25% mniej niż w poprzednim roku, kiedy zakontraktowano 1607 lokali. W samym czwartym kwartale minionego roku zawarto 238 umów w porównaniu do 320 w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednocześnie w całym minionym roku spółka przekazała właścicielom 1211 gotowych lokali względem 1274 wydanych w 2021 r. Mniejsza liczba oddanych mieszkań wynikała z opóźnień w realizacji inwestycji spowodowanych problemami w zaopatrzeniu oraz powrotem podwykonawców z Ukrainy do swojego kraju. W efekcie nastąpiło przesunięcie terminu oddania ponad kilkuset mieszkań na 2023 r.

– Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników w bardzo trudnym 2022 r. Ustabilizowanie popytu w ostatnim kwartale minionego roku sugeruje, że okres spadków sprzedaży mamy już za sobą. Ruch klientów w naszych biurach powoli się zwiększa. W drugiej połowie tego roku oczekujemy ożywienia sprzedaży wraz ze znikaniem presji inflacyjnej. Dodatkowy impuls popytowy powinno stanowić planowane wprowadzenie rządowego programu wsparcia przy zakupach pierwszego mieszkania. Oczekujemy, że w bieżącym roku koszty produkcji ustabilizują się na wyższym poziomie, co wpłynie również na wzrost cen mieszkań – powiedział Waldemar Wasiluk, Wiceprezes Zarządu Victoria Dom.

Victoria Dom zakłada dalszą ekspansję. Poza rozwojem kolejnych projektów na obsługiwanym rynku warszawskim i krakowskim w 2023 r. zamierza wejść z ofertą mieszkaniową również do Trójmiasta.

– Trudno dzisiaj szacować wielkość możliwej do zrealizowania sprzedaży w 2023 r. Zakładamy jednak osiągnięcie kontraktacji na poziomie co najmniej 1500 mieszkań lub więcej – dodał Waldemar Wasiluk.

W ramach działalności na rynku niemieckim w 2022 r. Victoria Dom sprzedała poprzez swoje spółki łącznie 93 mieszkania w Berlinie i Lipsku o wartości ponad 42 mln euro (w 2021 r. sprzedano 33 mieszkania o wartości 18,6 mln euro). W bieżącym roku oczekiwana jest sprzedaż na zbliżonym poziomie.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

Opinie naukowców na temat właściwości witaminy B17 od wielu lat są mocno podzielone. Większość z nich jest zdania, że z uwagi na fakt, że amigdalina rozkłada się w organizmie ludzkim na kwas pruski, cyjanowodór, benzaldehyd oraz glukozę, wykazuje ona negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do groźnych zatruć. Mówiąc o witaminie B17, największą uwagę zwraca się na jej działanie przeciwnowotworowe. Warto jednak zauważyć, że istnieje szereg badań mówiących również o innych właściwościach amigdaliny. Na co pomaga witamina B17? Według doniesień mówi się o jej korzystnym wpływie na regulację ciśnienia tętniczego krwi.
Pierwsze doniesienia o zastosowaniu amigdaliny w postaci leku przeciwnowotworowego pochodzą już z 1845 roku. Według jednej z hipotez amigdalina traktowana jest jako witamina, której niedobór wiąże się z zapoczątkowaniem procesu nowotworzenia. Z kolei inna teoria zakłada, że mechanizm działania amigdaliny związany jest z uwalnianiem cyjanków, które miałyby wykazywać działanie cytotoksyczne, czyli uszkadzające komórki nowotworowe. Prowadziłoby to do stymulowania reakcji aktywujących odpowiedź układu odpornościowego organizmu w kierunku niszczenia nieprawidłowych komórek nowotworowych. Zakłada się, że zarówno sama amigdalina, jak i produkty jej rozpadu, wykazują aktywność biologiczną. Liczne badania in vitro na liniach komórkowych wskazują na potencjalny wpływ amigdaliny na linie komórek nowotworowych. Zaobserwowano w eksperymentach badawczych, że zahamowana została proliferacja, czyli podziały komórek nowotworowych, a dodatkowo następował proces apoptozy, który polega na zainicjowaniu procesów usuwania własnych, uszkodzonych i patologicznych komórek z organizmu. Odnotowywano także obniżenie zdolności komórek nowotworowych do przerzutów na inne organy.
Powstało kilka teorii, które próbują wytłumaczyć przeciwnowotworowe właściwości amigdaliny. Jak już wspomniano, w organizmie związek ten pod wpływem działania enzymów trawiennych oraz bakterii jelitowych zostaje przekształcony w toksyczny cyjanowodór. To właśnie jemu przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Według jednej hipotezy komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do komórek zdrowych, miałyby zawierać większe stężenia beta-glukozydazy i beta-glukoronidazy – enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie amigdaliny do cyjanowodoru. Miałyby być jednocześnie uboższe w rodanazę, która z kolei neutralizuje toksyczne właściwości tego związku [National Cancer Institute 2017]. Jak jednak wykazano komórki nowotworowe, jak i prawidłowe, charakteryzują się jej porównywalną aktywnością [Gal i in. 1952]. Według innej teorii nowotwór jest wynikiem zaburzeń metabolicznych, spowodowanych niedoborem witamin, w tym „witaminy B17” [James i Duke 2003]. Amigdalina nie należy jednak do grupy witamin. Amerykański biochemik Ernst Krebs , który opatentował półsyntetyczny związek wchodzący w skład letrilu, usilnie próbował nadać jej taki status tylko dlatego, by zarejestrować go jako suplement diety, a nie środek farmaceutyczny.

Opublikuj komentarz