×

Osłony okienne w inteligentnej odsłonie

Osłony okienne w inteligentnej odsłonie

Kto z nas nie marzy o domu idealnie dopasowanym do rytmu życia wszystkich jego mieszkańców? Domu, który aktywnie reaguje na zmieniające się warunki atmosferyczne i podpowiada, co robić, by żyć bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Dzięki nowoczesnej technologii marzenie, które do tej pory jedynie nieśmiało kiełkowało w naszych głowach, nabrało realnych kształtów i przybrało formę różnego rodzaju ogólnodostępnych SMART urządzeń instalowanych w ramach tzw. „inteligentnego domu”. Z jakich rozwiązań możemy korzystać jeśli chodzi o ….okna? Podpowiadamy.

SMART, czyli bezpiecznie, ekonomicznie i ekologicznie

Dom to synonim schronienia i poczucia bezpieczeństwa. To tu toczy się nasze życie rodzinne, a często także towarzyskie i zawodowe. Aranżując wnętrza zależy nam, by tworzyły ciepłą, komfortową, naturalną i funkcjonalną przestrzeń dopasowaną do potrzeb wszystkich domowników. Ponadto, zgodnie z najnowszymi trendami, nasz dom powinien być innowacyjny i energooszczędny, co zapewniają nam liczne urządzenia z kategorii SMART.

Inteligentne osłony okienne gwarantują szybką i intuicyjną obsługę. Mogą zostać podłączone do zainstalowanych czujników deszczu i zachmurzenia, dzięki czemu same reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne. Możliwość sterowania systemem osłon okiennych z poziomu aplikacji na telefon sprawia, że tak naprawę możemy kontrolować wiele urządzeń jednocześnie bez konieczności używania dodatkowych pilotów lub sterowników.

Dzięki nowoczesnej technologii możemy zarządzać osłonami okiennymi z dowolnego miejsca na Ziemi. Ponadto, decydując się na instalację SMART rozwiązań, możemy tworzyć własne scenariusze, dzięki którym okna będą zasłaniać się lub odsłaniać o konkretnych godzinach lub w konkretnych warunkach, np. po wejściu kogoś do domu. Możemy także za ich pomocą symulować obecność domowników np. podczas wakacji.

Czym wyróżniają się inteligentne osłony okienne?

Osłony okienne powinny idealnie wkomponować się w architekturę budynku i styl aranżacji wnętrz. – Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne osłony okienne najlepiej zamówić na wymiar – doradza Agnieszka Gołębiewska z Anwis. – Tylko wówczas mamy pewność, że będą idealnie dopasowane – precyzuje.

Dla każdego projektu możemy dobrać kolor i rodzaj materiału. Samodzielnie także decydujemy o sposobie sterowania systemem, który może być manualny lub zautomatyzowany. Dlaczego warto skorzystać z opcji numer 2?

Inteligentne osłony okienne pozwalają obniżyć koszty zużywanej energii. Mogą stanowić jeden z elementów proekologicznego systemu naczyń powiązanych. Dzięki czujnikom temperatury, system sterowania osłonami okiennymi może aktywnie reagować na wzrost lub spadek temperatury. Za sprawą tego rozwiązania nie tylko zapewnimy sobie odpowiedni komfort, ale także ograniczymy potrzebę korzystania z klimatyzacji i systemu ogrzewania – wylicza Agnieszka Gołębiewska z Anwis.

Osłony okienne mogą być wykonane z naturalnych materiałów. Poza zewnętrznymi systemami, które idealnie dopasowują się do elewacji budynku, takie jak rolety SCREEN czy żaluzje fasadowe, do wyboru mamy również eleganckie oraz inteligentne osłony wewnętrzne – wykonane z drewna oraz ekologicznych tkanin w pełnej gamie kolorystycznej. Dzięki bogatej ofercie na rynku – od zwiewnych tkanin lnianych, poprzez tkaniny o różnym stopniu prześwitu, po idealnie zaciemniające tkaniny aksamitne – możemy dowolnie rozjaśniać nasze pomieszczenia lub dodawać im intrygującej głębi.

Oprawy okienne sterowane smartfonem? Nic prostszego!

Osłony okienne mogą być w pełni personalizowane. Montowane na wymiar, w oparciu o konkretne potrzeby domowników oraz wiedzę i doświadczenie specjalistów, będą doskonale spełniać swoje zadanie. Można dzięki nim stworzyć nie tylko wyjątkowe aranżacje okien, ale także wdrożyć w pełni inteligentne systemy ich sterowania.

Inteligentne osłony okienne pozwalają sterować całym systemem tak, jak chcemy. Obsługa może odbywać się za pomocą pilota bez konieczności wstawania z kanapy. Co więcej, dzięki możliwości sterowania systemem poprzez aplikację na urządzenia mobilne, kanapa, na której akurat siedzimy, może być oddalona od naszego okna nawet o tysiące kilometrów. Dzięki nowoczesnej technologii możemy tworzyć gotowe scenariusze sterujące jednocześnie osłonami okiennymi, oświetleniem wewnętrznym lub zewnętrznym, a także ogrzewaniem i klimatyzacją. Ponadto mamy dostęp do informacji zwrotnych o wykonaniu poszczególnych zadań i efektach naszych działań.

Nowoczesne systemy osłon okiennych w pełni dopasowują się do indywidualnych preferencji i pozwalają sterować zarówno pojedynczą roletą czy żaluzją, jak również wszystkimi osłonami zamontowanymi w całym domu. Dzięki specjalnym czujnikom, osłony automatycznie reagują na wszelkie zmiany temperatur, czy poziom zachmurzenia. Chronią domowników przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów oraz mniej lub bardziej czujnym okiem złodziei. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo, ale także sprawiają, że poprzez efektywniejsze zarządzanie zużywaną energią, stajemy się bardziej odpowiedzialnymi obywatelami świata. Decydując się na rozwiązania rzetelnego producenta, zyskujemy nie tylko fachową pomoc w doborze konkretnych osłon okiennych i systemów ich sterowania, ale także kilkuletnią gwarancję i pełną opiekę pogwarancyjną.

Amigdalina …

Amigdalina, czyli witamina B17, to substancja pochodzenia roślinnego, która od setek lat wzbudza wiele kontrowersji w środowisku medycznym. Z jednej strony słyszymy o jej właściwościach zdrowotnych i dużej skuteczności w leczeniu nowotworów, z drugiej natomiast coraz więcej mówi się o potencjalnym zagrożeniu zatruciem cyjankami podczas stosowania amigdaliny.

Amigdalina to substancja odpowiedzialna za charakterystyczny, gorzki i nieprzyjemny posmak, który odczuwamy podczas rozgryzienia pestki niektórych owoców. Początkowo została ona wykryta w jądrach pestek moreli, jednak z czasem jej obecność potwierdzono w około 1200 gatunkach różnych roślin. Największe stężenie amigdaliny znajdziemy w pestkach migdałowca, orzechach makadamia i nerkowcach, jednak równie często występuje ona w pestkach takich owoców jak: morele; nektarynki; pigwa; śliwki; gruszki; jabłka; wiśnie; brzoskwinie. Co więcej, duża zawartość witaminy B17 jest obecna też w warzywach strączkowych (m.in. bób, ciecierzyca, fasola, soczewica), w owocach jagodowych (m.in. aronia, maliny, truskawki, jeżyny), a także w nasionach sezamu i lnu, pędach bambusa czy też zbożach (życie, owsie, gryce, jęczmieniu brązowym ryżu, pszenicy).
Amigdalina, nazywana również witaminą B17, „letril” lub „laetrile”, jest związkiem organicznym pochodzenia roślinnego, zaliczanym do grupy glikozydów cyjanogennych. Rozkłada się ona na trzy składniki – glukozę, aldehyd benzoesowy oraz cyjanowodór. Właściwości zdrowotne tej substancji wykorzystywane były już w czasach starożytnych, kiedy to rzymscy, greccy i egipscy medycy stosowali ten związek w różnego rodzaju roztworach. Co więcej, w tradycyjnej medycynie chińskiej gorzki posmak amigdaliny sprawia, że jest ona stosowana w wielu ziołowych miksturach leczniczych o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym. O witaminie B17 zaczęto mówić coraz więcej w latach 20. XX wieku, kiedy to amerykański naukowiec, dr Ernst Theodore Krebs stwierdził, że może być ona potencjalnym lekiem podawanym w terapii przeciwnowotworowej, jednak jej toksyczność jest na tyle wysoka, że nie powinna być ona stosowana na ludziach. Prace nad skutecznością amigdaliny kontynuował syn biochemika, który postanowił opracować preparat, który będzie wykorzystywał działanie witaminy B17, jednak pozostanie łagodniejszy dla organizmu człowieka.
Powstało kilka teorii, które próbują wytłumaczyć przeciwnowotworowe właściwości amigdaliny. Jak już wspomniano, w organizmie związek ten pod wpływem działania enzymów trawiennych oraz bakterii jelitowych zostaje przekształcony w toksyczny cyjanowodór. To właśnie jemu przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe. Według jednej hipotezy komórki nowotworowe, w przeciwieństwie do komórek zdrowych, miałyby zawierać większe stężenia beta-glukozydazy i beta-glukoronidazy – enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie amigdaliny do cyjanowodoru. Miałyby być jednocześnie uboższe w rodanazę, która z kolei neutralizuje toksyczne właściwości tego związku [National Cancer Institute 2017]. Jak jednak wykazano komórki nowotworowe, jak i prawidłowe, charakteryzują się jej porównywalną aktywnością [Gal i in. 1952]. Według innej teorii nowotwór jest wynikiem zaburzeń metabolicznych, spowodowanych niedoborem witamin, w tym „witaminy B17” [James i Duke 2003]. Amigdalina nie należy jednak do grupy witamin. Amerykański biochemik Ernst Krebs , który opatentował półsyntetyczny związek wchodzący w skład letrilu, usilnie próbował nadać jej taki status tylko dlatego, by zarejestrować go jako suplement diety, a nie środek farmaceutyczny.

Opublikuj komentarz