Jak projektuje się zabudowę na placach miejskich? Architekci Nowej Manufaktury komentują
Planując zabudowę na przecięciu ulic, architekci coraz częściej decydują się, aby korespondowała z zabudową pozostałych narożników. Takie rozwiązanie pozwala optycznie wyróżnić plac. Coraz popularniejsze jest też podejście, aby każdy z tych obiektów był utrzymany w stylu charakterystycznym dla aktualnych trendów. Co o projektowaniu takich inwestycji mówią architekci z biura AP Szczepaniak?
Dopasować czy wyróżnić?
To, jak wyglądają miasta, jest w dużej mierze zasługą dopasowywania architektury do zabudowy zastanej. Zwłaszcza w większych miastach inwestycje powstają często jako tzw. plomby w otoczeniu starszej zabudowy. To zawsze rodzi pytanie: dopasowywać czy wyróżniać?
Architekci, stając przed nim, nierzadko muszą wypracować kompromis. Tak też było we Wrocławiu, gdy pracownia AP Szczepaniak projektowała inwestycję Nowa Manufaktura.
– Ten przypadek był szczególny. Projekt dotyczył działki położonej przy skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Kościuszki. Mieliśmy zatem za zadanie nie tylko wpasować się w istniejący kwartał zabudowy, lecz także optycznie domknąć plac, który naturalnie powstał na przecięciu tych arterii – tłumaczy Paweł Szczepaniak, architekt w biurze AP Szczepaniak. Jak dodaje: – Postanowiliśmy dorównać wysokością budynku do zabudowy na placu, a nie w kwartale. Taki zabieg stosuje się, aby uzyskać ład przestrzenny. Dzięki temu zaakcentowany zostaje plac i zabudowa wokół niego. Jest to zupełnie inna sytuacja niż ta, którą mieliśmy w przypadku projektowania Nowej Papierni, umiejscowionej wewnątrz kwartału kamienic oraz plombowo – wzdłuż ulicy Kościuszki.
Projektowanie z myślą o człowieku
Inwestycja poprzez sposób zaprojektowania części wspólnych ma tworzyć miejsce do spotkań i interakcji między ludźmi. Wewnętrzny dziedziniec, chociaż optycznie zamknięty, jest połączony deptakiem z zielonym skwerem, dostępnym dla każdego. Tworzenie ciągów pieszych z zielonymi przestrzeniami stało się jednym z ważniejszych założeń współczesnej urbanistyki, znacznie poprawiającym komfort życia. Dobrze współgra to z ideą miast 15-minutowych, w których wszystko, co niezbędne do życia, powinno znajdować się w maksymalnej odległości 15 minut od miejsca zamieszkania.
Nowa Manufaktura utrzymana jest właśnie w takim duchu. Na parterze inwestycji znajdują się lokale użytkowe, a w okolicy nie brakuje sklepów, lokali gastronomicznych, przychodni czy szkół i przedszkoli. Wiele usług znajdziemy już na samym placu, który powstał poprzez optyczne domknięcie architektury wokół skrzyżowania.
Cel: nie udawać historycznej architektury
Jak podkreślają architekci, dopasowanie budynku wysokością do zabudowy wokół skrzyżowania nie było jedynym zabiegiem, który miał wkomponować Nową Manufakturę w kontekst otoczenia. Równie ważne było nawiązanie do historii miejsca, w którym dawniej znajdowała się fabryka samochodów.
– Stąd właśnie wzięły się zarówno nazwa, jak i wygląd elewacji. Kolorystyka to nawiązanie do najpopularniejszych lakierów samochodowych: czerwonego, czarnego i białego, a zarazem nawiązanie do barw na budynku po przeciwnej stronie placu. Z kolei nietypowy wzór na fasadzie inspirowany był odciskiem opon. Nie odcinamy się od tradycji miejsca, ale interpretujemy ją w nowoczesny sposób. Nie chcieliśmy tworzyć architektury, która będzie wyłącznie udawać historyczną. Na placu wokół skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki każdy narożnik odzwierciedla ducha czasu, w którym był projektowany – i tego też trzymaliśmy się, proponując takie osiedle – tłumaczy Artur Szczepaniak.
Nowoczesne podejście wynika także z faktu, że na etapie projektowania na terenie inwestycji nie było starej zabudowy. To pozwoliło śmielej korzystać z nowoczesnych rozwiązań. – Nowa Manufaktura została przez nas zaprojektowana w inny sposób niż Nowa Papiernia, która była przebudową i rewitalizacją budynków po dawnej Fabryce Papieru. W przypadku Nowej Manufaktury tworzyliśmy obiekt zupełnie od zera, dlatego staraliśmy się zachować „ducha” motoryzacji w nowoczesnej bryle – dodaje Agnieszka Szczepaniak
Projekt Nowa Manufaktura zyskał uznanie w branży, otrzymując nagrody w międzynarodowych konkursach: Gold Winner w konkursie Architecture & Design Collection Awards 2022 oraz Award Winner w plebiscycie European Property Awards w Londynie.
Opublikuj komentarz